Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jak wygląda wdrażanie Funduszy Szwajcarskich?

Przygotowane programy, uruchomione nabory, intensywna promocja i przygotowanie projektów – tymi słowami można w skrócie opisać stan wdrażania Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 11 czerwca w Krakowie rozmawiali o tym przedstawiciele Polski i Szwajcarii, którzy uczestniczyli w spotkaniu rocznym.

"Szwajcarsko-Polski Program Współpracy rozkręca się na dobre. W marcu uruchomiliśmy nabór wniosków dla średnich miast, a w kwietniu dwa nabory – jeden na projekty dotyczące badań podstawowych, a drugi – badań stosowanych. Beneficjenci pracują nad przygotowaniem swoich projektów" – tak podczas spotkania stan wdrażania programu podsumował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
"W imieniu ambasadora Szwajcarii w Polsce dziękuję za ducha prawdziwej współpracy. Żaden inny kraj objęty drugą edycją Funduszy Szwajcarskich nie jest tak zaawansowany w ogłaszaniu naborów i wsparciu przygotowania projektów jak Polska" –  powiedział na wstępie spotkania Matthias Dettling, zastępca ambasadora Szwajcarii w Polsce.

Uczestnicy spotkania rocznegoUczestnicy spotkania rocznego - po lewej delegacja szwajcarska, a po prawej polska

Podczas spotkania przyjęto raport roczny z wdrażania Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW), który zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach i ustaleniach dotyczących programu.

Dwa najważniejsze elementy SPPW to:

Jak wygląda wdrażanie obu części SPPW?

Program dla miast

Nabór dla 139 średnich miast, które Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego określa jako zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych, ruszył 7 marca 2024 roku. Pierwszy etap naboru zakończy się 16 grudnia. Do tego czasu miasta mogą składać swoje wstępne propozycje projektów. Propozycje zostanę później ocenione przez ekspertów. Miasta, które zgłoszą najlepsze przedsięwzięcia, zostaną zaproszone do drugiego etapu naboru. Wtedy miasta-finaliści będą musiały złożyć kompletne propozycje projektów.

Równocześnie z naborem ruszyły działania edukacyjne i komunikacyjne skierowane do miast. Prowadzi je Związek Miast Polskich (ZMP) we współpracy z operatorem programu, czyli Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Od 19 do 26 marca 2024 roku w 8 miastach – Warszawie, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu, Szczecinie, Lublinie, Częstochowie i Wrocławiu – odbyły się spotkania konsultacyjne dla samorządowców. Wzięło w nich udział 240 uczestników ze 106 miast. Podczas spotkań omówiono między innymi zasady ubiegania się o wsparcie, planowanie działań, wytyczne dotyczące promocji oraz kryteria oceny wniosków.

Do 4 czerwca 2024 roku ZMP przeprowadził 21 webinariów i seminariów dotyczących pomocy publicznej, kształcenia i szkolenia zawodowego, przygotowania i wdrożenia projektów, bioróżnorodności, włączenia społecznego, przedsiębiorczości, efektywności energetycznej, mobilności, gospodarowania odpadami, partycypacji społecznej.

Działa też Centrum Konsultacyjne programu, prowadzone przez ZMP. Na stronie wsparciemiast.pl można zadać ekspertom pytanie dotyczące naboru. Na tej samej stronie publikowane są odpowiedzi. Do 6 czerwca 2024 roku wpłynęło 128 pytań od 41 miast.

Plany na 2024 rok to:

  • dalsze działania komunikacyjne i edukacyjne,
  • wybór ekspertów, którzy po zakończeniu naboru ocenią wnioski,
  • doprecyzowanie regulaminu naboru po uwagach zgłaszanych przez miasta podczas spotkań konsultacyjnych i pytaniach zadawanych przez Centrum Konsultacyjne.

Szczegółowe informacje o naborze dla miast dostępne są w ogłoszeniu

Od lewej: dyrektor Departamentu Programów Pomocowych MFiPR Maciej Aulak oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad WojnarowskiOd lewej: dyrektor Departamentu Programów Pomocowych MFiPR Maciej Aulak oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski

Program Badania Naukowe i Innowacje

Program Badania Naukowe i Innowacje dzieli się na dwie części – badania podstawowe i badania stosowane. W ramach obu części ogłoszono nabory wniosków dla środowiska naukowego (o granty w zakresie badań stosowanych mogą się też ubiegać przedsiębiorcy).

2 kwietnia 2024 roku Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki (Swiss National Science Foundation, SNSF) ogłosiła nabór w zakresie badań podstawowych. SNSF pełni rolę operatora części Programu Badania Naukowe i Innowacje, która dotyczy badań podstawowych. Partnerem SNSF po stronie polskiej jest Narodowe Centrum Nauki.

22 kwietnia 2024 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło nabór wniosków w zakresie badań stosowanych. NCBiR jest operatorem części Programu Badania Naukowe i Innowacje, która dotyczy badań stosowanych. Partnerem NCBiR po stronie szwajcarskiej jest agencja ds. innowacji – Innosuisse,

"Mamy bardzo pozytywne sygnały dotyczące zainteresowania naborami. W przypadku naboru na badania podstawowe SNSF ma w swoim systemie już ponad 100 otwartych wniosków z udziałem polskich partnerów. Wiadomo, nie wszystkie wnioski zostaną zakończone i złożone, ale te dane pokazują, że naukowcy wiedzą o naborze i chcą korzystać z funduszy szwajcarskich" – podkreślił dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w MFiPR Maciej Aulak.

Dużym zainteresowaniem cieszy się tez nabór w zakresie badań stosowanych. Do 6 czerwca 2024 roku potencjalni beneficjenci rozpoczęli wypełnianie ponad 130 wniosków, a NCBiR odbiera dziennie kilkadziesiąt zapytań od osób, które chcą uzyskać informacje o naborze. Ponad 120 podmiotów z Polski i Szwajcarii zarejestrowało się na platformie B2Match, która służy do poszukiwania partnerów do projektu. Platformą zarządza Innosuisse. 

Trwa promocja naborów. W zakresie badań stosowanych NCBiR zorganizował 24-25 kwietnia 2024 roku info days. W ich trakcie w webinarach wzięło udział ponad 230 osób. Jeśli chodzi o badania podstawowe, to zainteresowanie webinarem zorganizowanym przez SNSF było takie, że  przeciągnął się on o kilka godzin. Polski partner programu – NCN – przygotował też podcast, w którym ekspertka NCN opowiada o szczegółach naboru.

Wnioski w naborach dotyczących badań podstawowych i stosowanych można składać do 1 lipca 2024 roku. Na 2025 rok planowany jest drugi nabór w zakresie badań stosowanych.

Więcej informacji w:

Delegacja szwajcarska - głos zabiera zastępca ambasadora Szwajcarii w Polsce, Matthias DettlingDelegacja szwajcarska - głos zabiera zastępca ambasadora Szwajcarii w Polsce, Matthias Dettling

"Liczymy na to, że dalsza współpraca ze stroną szwajcarską i innymi instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie Funduszy Szwajcarskich będzie tak dobra, jak dotychczas. Wdrażanie SPPW to nasze wspólne wyzwanie i szansa na zacieśnienie relacji pomiędzy naszymi krajami" – podsumował wiceminister Wojnarowski zamykając spotkanie.