Związek Miast Polskich będzie współpracował ze szwajcarskim konsorcjum doradczym ENCO-URBAPLAN. Oba podmioty pomogą polskim miastom m.in w znalezieniu szwajcarskich partnerów do projektów finansowanych z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Umowa została podpisana w grudniu 2024 roku. Współpraca będzie polegać na:
- pomocy w poszukiwaniu szwajcarskich partnerów dla polskich miast, które złożą Kompletne Propozycje Projektów w naborze finansowanym Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast,
- wspólnej organizacji wizyt studyjnych przedstawicieli polskich miast w Szwajcarii, w
- wsparciu szwajcarskich ekspertów podczas warsztatów tematycznych w Polsce oraz spotkań Sieci Wymiany Doświadczeń,
- zapewnieniu pomocy ekspertów polskim miastom, które uzyskają dofinansowanie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast,
- udziale przedstawicieli szwajcarskich miast w spotkania Sieci Wymiany Doświadczeń w Polsce.
ENCO-URBAPLAN ma wieloletnie doświadczenie we współpracy ze szwajcarskimi samorządami oraz Szwajcarskim Związkiem Miast. Dzięki temu będzie mógł trafnie zidentyfikować potencjalnych partnerów dla polskich miast i umożliwić skuteczną wymianę doświadczeń.
O naborze dla miast
16 stycznia 2025 roku zakończył się pierwszy etap naboru dla miast. Nabór finansowany był z Funduszy Szwajcarskich dla Polski. Ze 139 uprawnionych samorządów, Wstępne Propozycje Projektów złożyło 119.
Nabór jest dwuetapowy. Teraz wnioski pod względem formalnym sprawdzą pracownicy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Te, które spełnią kryteria, przechodzą do oceny merytorycznej, której dokonają zewnętrzni eksperci.
Na podstawie oceny merytorycznej powstanie lista rankingowa, którą zatwierdzi Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Do miast znajdujących się na tej liście zostanie skierowane zaproszenie do złożenia Kompletnych Propozycji Projektów, czyli pełnych i ostatecznych wniosków o dofinansowanie. Miasta będą miały na to około 5 miesięcy od daty ogłoszenia listy rankingowej.
W przygotowaniu Kompletnych Propozycji Projektów pomogą miastom eksperci Związku Miast Polskich (ZMP). W zakresie współpracy międzynarodowej miast ZMP będzie wspierane właśnie przez ENCO-URBAPLAN.
Więcej informacji znajduje się w ogłoszeniu o naborze.
O Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast
Nabór został zorganizowany w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Program jest jedną z dwóch części Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli tzw. Funduszy Szwajcarskich. Druga część to Program Badania Naukowe i Innowacje.
Budżet Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast to 327,882 mln franków szwajcarskich.
Więcej informacji o Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast znajduje się w zakładce Programy.
O Funduszach Szwajcarskich dla Polski
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (potocznie: Fundusze Szwajcarskie, Program Szwajcarski) to program, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. Stało się tak na podstawie uzgodnień Szwajcarii z Unią Europejską oraz z Polską. Umowa, na podstawie której powstał program, została zawarta 5 grudnia 2022 roku w Warszawie.
Obecnie mamy drugą edycję Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, na którą Szwajcaria przyznała Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich. Do tej puli należy doliczyć również wkład krajowy, co daje w sumie kwotę 375,458 mln franków szwajcarskich.
Więcej informacji o drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski znajduje się w zakładce Cel i zasady działania.